Mobilność na rynku pracy coraz bardziej...
Komentarze: 0
Mobilność na rynku pracy coraz bardziej doceniana
Mobilność zawodowa z wyboru
Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i szybko reaguje na zmiany zachodzące w gospodarce. Prowadzi to często do sytuacji gdy oferty pracy nie pokrywają się z oczekiwaniami osób pracy poszukujących. - Możliwości znalezienia etatu daje wtedy przebranżowienie. Można powiedzieć, że znaczna większość Polaków zdecydowałaby się na przebranżowienie jeśli pomogłoby im to w znalezieniu interesującej pracy – mówi Magdalena Furs, National Recruitment Manager w Adecco Poland.
Uzupełnieniem powyższych wniosków są dane dostarczone w raporcie CBOS „Mobilność i elastyczność zawodowa Polaków” (01.2013), który wskazuje że co szósty aktywny zawodowo Polak planuje zmianę zatrudnienia, ale w przypadku otrzymania oferty pracy lepiej płatnej aż połowa pracujących (51%) skłonna byłaby zmienić obecne zatrudnienie, w tym co piąty (21%) nie miałby w tym względzie żadnych wahań.
Mobilność zawodowa to nie tylko przebranżowienie i zmiana zawodu, ale także doskonalenie swoich umiejętności i poszerzanie kwalifikacji. Jednak obojętnie o jakiej formie mobilności mówimy, jej powody są podobne. Osoby które decydują się na dostosowanie do rynku pracy można podzielić na pięć grup.
- Pierwszą grupę stanowią osoby, które dokonują przebranżowienia ze względu na sytuację na rynku. Ich mobilność zależy od zmian w sektorze, czy branży w której w danym momencie pracują. Przykładem takich okoliczności może być zamknięcie dużego zakładu produkcyjnego, a co za tym idzie brak możliwości zatrudnienia w zawodzie. Kolejną grupą są osoby, które decydują się na ten krok z powodu sytuacji w jakiej znajduje się pracodawca . To może być likwidacja oddziałów terenowych, zmiana polityki firmy, zmiana lokalizacji siedziby przedsiębiorstwa, zwolnienia grupowe, czy zakończenie projektu. Trzecia grupa pracowników to ta, która na przebranżowienie decyduje się z powodów osobistych np. zmian priorytetów życiowych. W ostatnim czasie coraz liczniej reprezentowana jest także grupa osób, która zawód zmienia z powodu wypalenia zawodowego. Taką decyzję podejmują nie tylko osoby pracujące w korporacji, często jest to także przebranżowienie w ramach jednej firmy polegające na zmianie miejsca w jej strukturze. W tej grupie znajdują się także studenci, którzy rozpoczynając swoją karierę szukają swojego miejsca na rynku pracy i nie są zadowoleni z obecnego zakresu obowiązków. Wreszcie jednym z ostatnich powodów może być sytuacja u pracodawcy, gdy praca nas zbyt dużo kosztuje pod względem emocjonalnym, co zmusza nas do jej zmiany – zauważa Magdalena Furs.
Mobilność zawodowa nie dla wszystkich zawodów
Dostosowanie do wymagań rynku pracy jest bardzo cenione przez przedsiębiorców, jednak w niektórych zawodach jest prawie niespotykane, w innych natomiast cieszy się dużym powodzeniem. Osobami, które często się przebranżawiają, a sam proces dostosowania do rynku pracy jest dla nich łatwiejszy są pracownicy produkcyjni. Duża liczba takich pracowników jest absolwentami szkół zawodowych lecz mimo wyuczonego zawodu mogą oni z dużym powodzeniem pracować także na innych produkcyjnych stanowiskach. Często swoje obowiązki zmieniają również pracownicy działów sprzedaży, którzy mimo dalszej pracy w branży mogą z dobrym rezultatem zmienić sektor w jakim się specjalizują co pozwala im na zmierzenie się z nowymi wyzwaniami oraz zapobiega wypaleniu zawodowemu. Warto wspomnieć również o pracownikach call center, którymi często są studenci dopiero debiutujący na rynku pracy, którzy rzadko łączą się z tą pracą na stałe i przebranżawiają się po jej zakończeniu. Nie wszystkie zawody mogą sobie jednak pozwolić na tak łatwą zmianę branży. Trudności przy całkowitej zmianie zawodu napotkają na pewno osoby pracujące w zawodach technicznych czy w branży IT – takie zmiany zdarzają się na rynku pracy dosyć rzadko – zwraca uwagę Magdalena Furs.
Mobilność zawodowa także w ramach jednego przedsiębiorstwa
Firmy w dużej mierze dostrzegają jak dużą wartość mają dla nich pracownicy i proponują im zmianę miejsca pracy w ramach jednego przedsiębiorstwa.
Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Zazwyczaj ma to związek z nagle zwolnionym etatem czy też dłuższym zastępstwem. Przedsiębiorstwa doceniają danych pracowników i wiedząc że sprawdzili się na danym stanowisku, proponują im zmianę na zazwyczaj wyższy etat w hierarchii firmy, dzięki czemu zatrzymują wartościowego pracownika. Taka zmiana możliwa jest także w ramach struktury poziomej przedsiębiorstwa – mówi Magdalena Furs National Recruitment Manager w Adecco Poland.
Jak stać się mobilnym?
Osoby, którym zależy na dostosowaniu się do rynku pracy i zmianie zawodu przede wszystkim powinny się zastanowić nad tym co lubią robić i co daje im największą satysfakcję. To pierwszy i zarazem jeden z ważniejszych kroków - podkreśla Magdalena Furs. Kolejno powinniśmy przemyśleć jakie mamy kompetencje, a jakich umiejętności nam brakuje, dzięki czemu będziemy mogli podjąć decyzję o dokształceniu i podniesieniu swoich kwalifikacji, następnie warto zdobyć wiedzę o interesującym nas sektorze rynku, w którym docelowo chcemy pracować - dodaje Furs. Przebranżowienie najtrudniejsze jest dla osób, które po kilkunastu latach pracy w jednym przedsiębiorstwie tracą stanowisko w wyniku masowych zwolnień. Taka osoba jednak nie jest skazana na bezrobocie – warto skorzystać z fachowej porady doradcy zawodowego, dzięki któremu dowiemy się gdzie szukać pracy, jak napisać CV czy w jaki sposób skorzystać z kursów dofinansowanych przez Unię Europejską – puentuje Magdalena Furs.
Dodaj komentarz